Faculty


Robert Allgood - Rm 301
Craig Altheide
Mr. Craig Altheide
, HEC (Rm A105)
Kyle Arthaud
Mr. Kyle Arthaud, Social Studies (Rm 202)
Corey Barnard
Mr. Corey Barnard, Communication Arts (Rm 14)
Lisa Baughman
Mrs. Lisa Baughman, Special Services (Rm 101)
Jeri Bemis
Mrs. Jeri Bemis, Communication Arts (Rm 201)
Lacey Bennet
Lacey Bennett, Rm 210
Amy Bleigh
Amy Bleigh, Rm 314 (A Day)
Joy Bond
Mrs. Joy Bond, Special Services (Rm 207)
Robert Catalpa
Mr. Robert Catalpa, Mathematics (Rm 216)
Jim Coniglio
Mr. Jim Coniglio, Social Studies (Rm 300)
Samie Crane
Samie Crane (Rm 11)
Jeff Duffy
Mr. Jeff Duffy
, Instrumental Music
Carmen Farabee
Mrs. Carmen Farabee, Spanish (Rm 12)
Mary Freymuth
Mary Freymuth, Library 
Mike Fuller
Mr. Mike Fuller
, Instrumental Music
Sheryl Gamble
Miss Sheryl Gamble, Credit Recovery (Rm 219
Michael Ginsberg
Mr. Michael Ginsberg, FACS (Rm 308)
Glennon Greenwell
Mr. Glennon Greenwell, Physical Science (Rm 314- B Days)
Kaitlyn Griffen
Kaitlyn Griffen
 (Rm A104/Kgym)
Brenda Hallbauer
Mrs. Brenda Hallbauer, Biology (Rm 306)
Michelle Hesselbein
Michele Hesselbein,  Social Studies (Rm 203)
Ashlyn Hays-Williams
Ashlyn Hays-Williams, Guidance
Quintin Heaton
Mr. Quintin Heaton
, Physical Science (Rm 311)
Classroom Webpage
Brian Hill
Mr. Brian Hill (Rm 205)
Eric Hill
Mr. Eric Hill, Physical Education
Jamie Hoskins
Jamie Hoskins, Credit Recovery (A 106)
Leanne Knorr
Mrs. Leanne Knorr
, Special Services (Rm 104)
Sara Kurz
Sara Kurz, Vocal Music
Vocal Music Page
Tony Kuse
Mr. Anthony Kuse, Special Services (Rm 101)
Katie McMorris
Katie McMorris, Special Services (Rm 13)
Corey Lovelace
Mr. Corey Lovelace
, Mathematics
Maggie Moon
Mrs. Maggie Moon, Mathematics (Rm 206)
Daniel Miller
Mr. Daniel Miller, Mathematics (Rm 210)
Erica Miller
Mrs. Erica Miller
, Library Media Specialist
Library Page
Heidi Broughton
Mrs. Heidi Newell
, Communication Arts (Rm 208)
Classroom Webpage
Blake Niemann
Mr. Blake Niemann
, Communication Arts (Rm 200)
Laura Ohnemus
Laura Ohnemus
, Special Services (Rm 210)
Breanne Norton
Breanne Norton (Rm 312)
Whitney Noland
Mrs. Whitney Noland, Mathematics (Rm 213)
Abigail Pace
Abigail Pace (Rm 303)
Andrew Pollard
Mr. Andrew Pollard
, Communication Arts
Mindy Prenger
Mindy Prenger
, Off Campus & A+
Katie Pugh
Katie Pugh (Rm 221)
Shannon Rosekrans
Mrs. Shannon Rosenkrans, Biology (Rm 313)
Hannah Salrin
Ms. Hannah Salrin
, Special Services (Rm 304)
Kay Rademan
Mrs. Kay Rademan
, Communication Arts (Rm 212)
Amy Rendel
Mrs. Amy Rendel
, Communication Arts 
Kelsey Scherder
Miss Kelsey Scherder
, Mathematics (Rm 215)
Jennifer Ryck
Mrs. Jennifer Ryck
, Special Services (Rm 218)
Crystal Scott
Ms. Crystal Scott
, Special Services (Rm 100) 
Brock Sousa
Mr. Brock Sousa
, Special Services (Rm 102)
Amy Sternke
Mrs. Amy Sternke, French (Rm 10)
Melissa Woodside
Mrs. Melissa Woodside
, Mathematics (Rm 220)
Samuel Whitaker
Mr. Samuel Whitaker
, Science (Rm 314)
Tammy Watkins
Mrs. Tammy Watkins
, Special Services (Rm 105)
Classroom Web Page
Website by SchoolMessenger Presence. © 2021 Intrado Corporation. All rights reserved.